Oto Klima
Diğer Hizmetler

Oto Klima

Araç klimaları yaz ve kış aylarında çok sık kullanılmaktadır.

Yaz sıcaklarında konforlu bir sürüş deneyimi yaşamanızı sağlarken kış aylarında ise camlarınızın buğulanmasını engelleyerek güvenli bir sürüş yapmanızı sağlar. Sık kullanılan klimalarda arıza durumu da sık yaşanmaktadır. Periyodik olarak bakımı yapılmayan klimalar hava kalitesini olumsuz etkiler aynı zamanda beklemediğiniz bir anda çalışmayı durdurabilir.
 
İzmir oto klima servisi olarak hangi işlemleri yapıyoruz? Oto klima filtreleri üzerinde toz ve kir kalıntıları oluşabilir. Temizlenmemesi halinde ise hava kalitesini düşürür ve zararlı mikroplara maruz kalmanıza sebep olabilir. Bu yüzde genel araç muayenelerinde mutlaka klima filtreleri değiştirilmelidir. Filtreye bağlı olarak yaşanan klima arızaları ölümcül kazalara neden olabilir. Çalışmayan klima camların buğulanarak görüş açınızın engellenmesine neden olur.
 

Oto Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

İzmir oto klima servisi olarak Araç klima filtresi polen filtresi, hortum, valf, keçe ve kompresör parçalarından oluşmaktadır. Klima sistemini oluşturan bu parçaların düzenli olarak yağlama işleminin yapılması önemlidir. Yeterli yağlama yapılmayan parçalar zaman içerisinde aşınarak ömrünü tamamlar. Klima gazı dikkat edilmesi gereken bir diğer noktadır. Klima gazı ortamdaki nem dengesinin ayarlanmasına neden olur. Bu yüzden periyodik olarak gazının değiştirilmesi gerekir.
 
Klima arızaları genellikle gaz sızıntısı, gaz oturması ya da filtre kirlenmesi gibi nedenlerden yaşanmaktadır. Klima kullanıldığında oluşan kötü koku ya da klimanın yeterince soğutmaması klima arızası belirtileri arasında yer almaktadır. Arıza belirtisi vermesi beklenmeden en az yılda üç kez klima bakımı yaptırılmalıdır. Klimanın uzun süre çalıştırılmaması da arızalara neden olabilir. Bu yüzden haftada en az bir kere 15 dakika klima çalıştırılmalıdır.
 
Klima bakımında ilk olarak polen filtresinin temizliği kontrol edilmelidir. Toz ve kir biriken filtre araç içerisinde kötü koku oluşmasına ve bakteri oluşmasına neden olabilir. Bu gibi durumların yaşanmaması için polen filtresi düzenli olarak temizlenmeli ihtiyaç halinde değişimi yapılmalıdır. Klima kompresör sistemi düzenli bakım yapılması gereken bir diğer parçadır. Klimada kullanılması gereken gaz tipi kompresör parçasının üzerinde belirtilmektedir. Mutlaka araca uygun olan gaz kullanılmalıdır. Düzenli olarak klima gazı ve parçaların çalışmasını sağlayan yağ değiştirilmelidir. Yağ ve gaz tercihinin klimaya uygun olarak yapılması klimanın kullanım süresini uzatmaktadır. İzmir oto klima servisimizde tüm klima bakım onarım işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

İlgili Konular

Marş Dinamosu Arızası

Marş Dinamosu Arızası

Marş dinamosu, yani daha yaygın bilinen adıyla marş motoru, aracınızın çalıştırılması için hayati bir bileşendir. Bu bileşen, aracın motorunu ilk harekete geçiren kıvılcımı sağlar ve günlük kullanımda sürekli olarak görev yapar. Ancak, marş motoru da diğer otomobil parçaları gibi zamanla aşınabilir veya arızalanabilir. Marş motorunun ne olduğunu, nasıl çalıştığını, arızalı olduğunda aracınıza ne gibi etkileri olabileceğini ve arızasının nasıl anlaşılacağını detaylıca inceleyeceğiz. Böylece, aracınızın bu kritik parçasının sağlığını korumak için gerekli bilgilere sahip olaca...

Rehbere git

Yaz lastiği kaç dereceye kadar kullanılır?

Lastiklerin ömrü, hem kullanım sıklığına hem de sıcaklığa bağlı olarak değişmektedir. Kış lastikleri çok soğuk havalara dayanabilen bir yapıda üretilmektedir. Ancak yaz lastikleri çok soğuk havalarda etkisini kaybetmektedir. Yaz lastiğinin kullanım derecesi 7 derecesinin üzerindedir. En iyi performansı bu derece ve üzerindeki derecelerde sağlamaktadır. Çok soğuk havalarda yaz lastiği kullanmak lastiğin yol tutuş özelliğini kaybetmesine sebep olmaktadır. Bu gibi durumların yaşanmaması adına her

Rehbere git
Yaz lastiği kaç dereceye kadar kullanılır?
Silindir Kapağı Çatlağı

Silindir Kapağı Çatlağı

Rehbere git

Lastik yakıt tüketimini ne kadar etkiler?

Lastik, aracın ilerlemesine sağlayan araç parçasıdır. Araçtaki her parçanın aktif olarak kullanılması yakıt tüketimini etkilemektedir. Yakıt tüketimini hem olumlu hem de olumsuz anlamda etkileyen lastiklerin bu anlamda payı büyüktür. Araca takılan lastiğin araç ile uyumlu olması ve mevsim lastiği olması yakıt tüketimini olumlu anlamda etkilemektedir. Yüzde 20 oranında enerji tasarrufu sağlamak

Rehbere git
Lastik yakıt tüketimini ne kadar etkiler?