Araç Güvenliğinde Amortisörün Rolü Nedir?

Araç Güvenliğinde Amortisörün Rolü Nedir?

Araç Güvenliğinde Amortisörün Rolü Nedir?

Araç Güvenliğinde Amortisörün Rolü Nedir?

Amortisör, aracın  sürüş esnasında  titreme veya sallanma gibi  olumsuz yol şartlarından etkilenmeyi en aza indiren araç bölümüdür. Amortisörün farklı pek çok çeşidi vardır. Arazi, binek ve yarış arabalarında farklı türde amortisörler kullanılmaktadır. Amortisörlerin kullanımı ve bakımı güvenli sürüş açısından oldukça önemlidir. 

Araç güvenliğinde amortisörün rolü; zorlu ve engebeli yol şartlarında yolculuk yaparken araç içerisindeki insanların bu olumsuzluklardan etkilenmemesi adına aktif olarak çalışmaktadır. Amortisörün bozulması veya hasar alması hem aracın hem de araç içerisinde yolculuk yapan kişilerin olumsuz anlamda etkilenmesine sebep olmaktadır. 
Aracın güvenli bir şekilde kullanılması amortisörün,  işlevini iyi yapması ile doğru orantılıdır. Amortisörün işlevini iyi yapmadığına  kanıt olarak

  1. Frenleme sırasında aracın burnu dalış yapıyorsa
  2. Araç seyir halindeyken bir tarafa doğru çekiliyorsa
  3. Viraj sırasında aracın dengesiz hareket göstermesi
  4. Lastiklerin yüzeyinde düzensiz şekilde aşınmalar mevcutsa
  5. Araç, yandan esen rüzgârlardan etkileniyorsa
  6. Sürüş sırasında direksiyon titriyorsa
  7. Araç tümseklerde zıplama ve savrulma haline giriyorsa
  8. Aracın çekiş gücünde dengesizlikler oluşmuşsa
  9. Amortisörden gelen yağ sızıntısı
Yukarıdaki durumlar, bir amortisörün artık işlevini yerine getiremeyecek şekilde hasar aldığına kanıt olarak gösterilmektedir. Bu gibi durumları yaşayan araç sahibi, aracı onu da yetkili bir servise götürmelidir.

Bunun yanında; araç sahipleri her 20.000 kilometrede amortisör bakımı yaptırmalıdır. 80000 kilometreye ulaşan araçlar, amortisör değişimi yaptırmalıdır. Amortisör değişimi  genel anlamda çift olarak yaptırılmalıdır. Özrenotek olarak sizlere hizmet vermekten keyif duymaktayız.

Araç Güvenliğinde Amortisörün Rolü Nedir?

Amortisör Montajı

Amortisör Montajı

Amortisör, yardımcı elemanlarla desteklenerek çalışan bir sistemdir. Amortisör montajı sırasında kullanılacak ekipmanların kaliteli ve uyumlu olması amortisörün performans açısından oldukça önemlidir. Amortisör değişimi sırasında mutlaka diğer bölümleri de bakılmalıdır. Birlikte çalışan sistemlerde genel olarak etkilenme söz konusudur.

Amortisör montajı sırasında, amortisörün çeşidine göre ekipman kullanılmaktadır.  Örneğin; dahili tüp amortisör montajlarında kullanılacak conta ve ekipmanların yağ sızıntısı yaptırmayacak güçte ürünlerden seçilmesi gerekir. Aksi halde işlem sonrasında yağ sızıntısı gibi sorunlar sıkça yaşanacaktır. Çünkü bu amortisör türü,  performans bakımından oldukça yüksek frekanstadır. Bu frekansı doğru ve düzgün çalıştıracak elemanların montaj sırasında kullanılması önemlidir. 

Amortisör Montajı