Oto Lastik
Diğer Hizmetler

Oto Lastik

Aracın en önemli bölümlerinden biri lastiktir. Oto lastik, araca yol tutuşu sağlamakta ve aracın yükünü taşımak adına aracı kontrol etmeyi sağlamaktadır.

Konforlu bir seyahat için lastik seçimi çok önemlidir. Lastik seçiminde lastiğin kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Aracın yolculuk esnasında zemin ile temasının fazladır. Bu sebeple oto lastiğin kaliteli olması konforlu seyahat için gereklidir.

Lastik Değişimine İhtiyacınız Olduğuna Dair İşaretler Nelerdir?

Lastik değişimi  yapmak için gereken sebepler birbirinden farklıdır.  Çünkü lastik değişimi lastiğin kalitesine, türüne veya kullanılma durumuna göre değişiklik göstermektedir.  Lastiğin değişmesi gerektiği genel anlamda sürücüler tarafından anlaşılmaktadır.  Bu anlamda aracın lastiği düzenli olarak kontrol edilmelidir.  Lastikte herhangi bir yırtık veya aşınma var mı bakılmalıdır.  Lastiklerde oluşan aşınma ve yıpranma  bir süre sonra  seyahat sırasında araç direksiyonunda titremeye sebep olmaktadır.  Virajlarda araçta sarsılma meydana geliyorsa  lastiğin bakım alması gerekir. 
Yağmurlu havalarda eskimiş lastiklerle yolculuk yapmak aracın pati çekmesine sebep olmaktadır.  Çok aşınmış lastiklerde kuru  zeminde bile bu sorun sıkça görülmektedir.  Bu sorunların yaşanmaması adına kışlık ve bahar bakımları düzenli olarak yaptırılmalıdır. 

Kış Lastiği Avantajları

Lastikler,  mevsime göre türlere ayrılmıştır.  Bu türler;
1.  Kışlık lastik
2.   Yazlık lastik
3.  Mevsimlik lastik
 
Kışlık lastikler,  lastik kalınlığı ve lastiğin yüzündeki  kavrama  kıvrımları sayesinde daha avantajlıdır.  Lastiğin  tutuş özelliğin  fazla olması kaza riskini en aza indiren  durumlardan biridir.  Kış lastiğin  diğer lastiklerden öne çıktığı özellik kaygan ve ıslak bir zeminde fren mesafesini  kısaltmasıdır.  Can ve mal güvenliğinin sağlamlık açısından kış mevsiminde kış lastiği kullanılmalıdır. Özrenotek servisimizde tüm periyodik bakım hizmetlerini alablirsiniz.
 

Dört Mevsim Lastik

Dört mevsim lastik,  hem kış hem de yaz aylarında  kullanılabilen lastiklerdir.  4 mevsim lastik  sık kullanımı nedeniyle aşınmalara daha fazla maruz kalmaktadır.  Mevsimsel lastikler, 6 aylık dilimlerde takıldığı için aşınma oranı daha azdır.  Hava koşulları sert geçmeyen illerde yaşayan araç sahipleri mevsim lastiğinin gönül rahatlığı ile kullanabilmektedir. Ancak hava şartları zorlu ve yoğun geçen bir ilde yaşayan araç sahibi için mevsim lastiği kullanmak doğru değildir.   Kar ve buzlanmaya karşı en koruyucu lastik kış lastiğidir. Bu anlamda  böyle durumlarda kış lastiği takılmalıdır. 
 

İlgili Konular

Araç Kazası Sonrası Neler Yapılmalı?

Araç Kazası Sonrası Neler Yapılmalı?

Kaza sonrasında araç sahipleri panik ve sinirli olabilmektedir. Böyle durumlarda araç sahiplerinin sakin bir tavırda olması işlemlerin aksamaması açısından çok önemlidir. Trafik kazası sonrasında hayati kontrollerin yapılması ve can güvenliğinin sağlanması adına yapılması gereken durumlar vardır.

Rehbere git

Arabalar kaç binde bakıma girer?

Araçların, yıl içerisinde alması gereken bakımlar vardır. Bu bakımlar sayesinde araçların performansı artırılmakta ve daha uzun süre kullanım ömrü oluşturulmaktadır. Bakım sürelerinin oluşmasındaki etken araçların yakıt türüdür. Benzin ve dizel araçların bakım periyotları birbirinden farklıdır. Bakım periyotları için ayrılan süreyi dolduramayan araç sahipleri yıl içerisinde bir defa da olsa periyodik bakım veya bahar bakım hizmetinden yararlanmalıdır.

Rehbere git
Arabalar kaç binde bakıma girer?
Yaz lastiği kaç dereceye kadar kullanılır?

Yaz lastiği kaç dereceye kadar kullanılır?

Lastiklerin ömrü, hem kullanım sıklığına hem de sıcaklığa bağlı olarak değişmektedir. Kış lastikleri çok soğuk havalara dayanabilen bir yapıda üretilmektedir. Ancak yaz lastikleri çok soğuk havalarda etkisini kaybetmektedir. Yaz lastiğinin kullanım derecesi 7 derecesinin üzerindedir. En iyi performansı bu derece ve üzerindeki derecelerde sağlamaktadır. Çok soğuk havalarda yaz lastiği kullanmak lastiğin yol tutuş özelliğini kaybetmesine sebep olmaktadır. Bu gibi durumların yaşanmaması adına her

Rehbere git

Helezon Yayı Arızası

Rehbere git
Helezon Yayı Arızası