Oto Lastik
Diğer Hizmetler

Oto Lastik

Aracın en önemli bölümlerinden biri lastiktir. Oto lastik, araca yol tutuşu sağlamakta ve aracın yükünü taşımak adına aracı kontrol etmeyi sağlamaktadır.

Konforlu bir seyahat için lastik seçimi çok önemlidir. Lastik seçiminde lastiğin kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Aracın yolculuk esnasında zemin ile temasının fazladır. Bu sebeple oto lastiğin kaliteli olması konforlu seyahat için gereklidir.

Lastik Değişimine İhtiyacınız Olduğuna Dair İşaretler Nelerdir?

Lastik değişimi  yapmak için gereken sebepler birbirinden farklıdır.  Çünkü lastik değişimi lastiğin kalitesine, türüne veya kullanılma durumuna göre değişiklik göstermektedir.  Lastiğin değişmesi gerektiği genel anlamda sürücüler tarafından anlaşılmaktadır.  Bu anlamda aracın lastiği düzenli olarak kontrol edilmelidir.  Lastikte herhangi bir yırtık veya aşınma var mı bakılmalıdır.  Lastiklerde oluşan aşınma ve yıpranma  bir süre sonra  seyahat sırasında araç direksiyonunda titremeye sebep olmaktadır.  Virajlarda araçta sarsılma meydana geliyorsa  lastiğin bakım alması gerekir. 
Yağmurlu havalarda eskimiş lastiklerle yolculuk yapmak aracın pati çekmesine sebep olmaktadır.  Çok aşınmış lastiklerde kuru  zeminde bile bu sorun sıkça görülmektedir.  Bu sorunların yaşanmaması adına kışlık ve bahar bakımları düzenli olarak yaptırılmalıdır. 

Kış Lastiği Avantajları

Lastikler,  mevsime göre türlere ayrılmıştır.  Bu türler;
1.  Kışlık lastik
2.   Yazlık lastik
3.  Mevsimlik lastik
 
Kışlık lastikler,  lastik kalınlığı ve lastiğin yüzündeki  kavrama  kıvrımları sayesinde daha avantajlıdır.  Lastiğin  tutuş özelliğin  fazla olması kaza riskini en aza indiren  durumlardan biridir.  Kış lastiğin  diğer lastiklerden öne çıktığı özellik kaygan ve ıslak bir zeminde fren mesafesini  kısaltmasıdır.  Can ve mal güvenliğinin sağlamlık açısından kış mevsiminde kış lastiği kullanılmalıdır. Özrenotek servisimizde tüm periyodik bakım hizmetlerini alablirsiniz.
 

Dört Mevsim Lastik

Dört mevsim lastik,  hem kış hem de yaz aylarında  kullanılabilen lastiklerdir.  4 mevsim lastik  sık kullanımı nedeniyle aşınmalara daha fazla maruz kalmaktadır.  Mevsimsel lastikler, 6 aylık dilimlerde takıldığı için aşınma oranı daha azdır.  Hava koşulları sert geçmeyen illerde yaşayan araç sahipleri mevsim lastiğinin gönül rahatlığı ile kullanabilmektedir. Ancak hava şartları zorlu ve yoğun geçen bir ilde yaşayan araç sahibi için mevsim lastiği kullanmak doğru değildir.   Kar ve buzlanmaya karşı en koruyucu lastik kış lastiğidir. Bu anlamda  böyle durumlarda kış lastiği takılmalıdır. 
 

İlgili Konular

Devirdaim Pompası Arızası

Devirdaim Pompası Arızası

Rehbere git

Silindir Kapağı Çatlağı

Rehbere git
Silindir Kapağı Çatlağı
Lastik yakıt tüketimini ne kadar etkiler?

Lastik yakıt tüketimini ne kadar etkiler?

Lastik, aracın ilerlemesine sağlayan araç parçasıdır. Araçtaki her parçanın aktif olarak kullanılması yakıt tüketimini etkilemektedir. Yakıt tüketimini hem olumlu hem de olumsuz anlamda etkileyen lastiklerin bu anlamda payı büyüktür. Araca takılan lastiğin araç ile uyumlu olması ve mevsim lastiği olması yakıt tüketimini olumlu anlamda etkilemektedir. Yüzde 20 oranında enerji tasarrufu sağlamak

Rehbere git

Yaz lastiği kaç dereceye kadar kullanılır?

Lastiklerin ömrü, hem kullanım sıklığına hem de sıcaklığa bağlı olarak değişmektedir. Kış lastikleri çok soğuk havalara dayanabilen bir yapıda üretilmektedir. Ancak yaz lastikleri çok soğuk havalarda etkisini kaybetmektedir. Yaz lastiğinin kullanım derecesi 7 derecesinin üzerindedir. En iyi performansı bu derece ve üzerindeki derecelerde sağlamaktadır. Çok soğuk havalarda yaz lastiği kullanmak lastiğin yol tutuş özelliğini kaybetmesine sebep olmaktadır. Bu gibi durumların yaşanmaması adına her

Rehbere git
Yaz lastiği kaç dereceye kadar kullanılır?