Akü Kontrolü

Akü Kontrolü

Akü kontrolü aracın yapılması gereken periyodik bakımlarında mutlaka yapılmalıdır.

Şarjı biten ya da arızalanan akü nedeniyle yolda kalmak sık karşılaşılan durumlar arasındadır. Akünün şarjının bitmesi aracın aniden durmasına neden olur. Beklenmeyen bir konumda biten akünün şarj edilmesi güç olabilmektedir. Bu yüzden akünün şarj durumu belirli bir seviyenin altına düşürülmemelidir.
 
Açık bırakılan radyo ya da far akünün bitmesine neden olabileceği gibi kutup başlarının oksitlenmesi nedeniyle de akü arızaları yaşanabilir. Her iki durumda da araç çalışır durumdaysa aniden durabilir, çalışmıyorsa çalıştırmanız imkansız bir hal alır. Soğuk havaya bağlı olarak akü donabilir. Bu yüzden belli bir hava sıcaklığının altında akünün tam dolu olmasına özen gösterilmeli ve bunun için düzenli oto akü kontrolü yapılmalıdır. İzmir akü servis noktamızda garantili işlem yaptırırsınız.

Akü Kontrolü Nasıl Yapılır?

İzmir oto elektrik işleriniz için güven ve kalitenin adresi Özrenotek. Kalitesi ile izmir oto elektrikte ismini ön plana taşıyan servisimize davetlisiniz. Kontrolü ve Bornova Akü Ölçüm işlemlerinde sırasında ilk olarak kutup başları ve kabloları kontrol edilmelidir. Akü kutup başlarının oksitlenmesi sık karşılaşılan bir durumdur. Oksitlenen kutup başlarının zamanında temizlenmemesi akü ömrünü kısaltmaktadır. Karbonat ve sıcak su yardımıyla oksitlenen kutup başı kolaylıkla temizlenebilir. Akü kutup başı temizliği şu şekilde yapılmalıdır;
 

  • Kutup başları çıkarılır
  • Araçtaki tüm elektrik kesilir ve ardından akü yerinden çıkarılır
  • Su geçirmeyen bir eldiven kullanılması önemlidir. Oksitlenen kutup başlarına çıplak elle dokunulmamalıdır
  • Karbonatlı sıcak su ve fırça yardımıyla oksitlenen bölge temizlenir
  • Kurulanarak akü yerine takılır
 
Oksitlenen bölgenin temizlenmesinin ardından yıpranan herhangi bir kablo tespit edilmesi halinde kablonun değişimi yapılmalıdır. Yıpranan kablolar akü şarjının hızlı bir şekilde tükenmesine neden olabilir. İzmir akü kontrol noktamızda hizmet almak için randevu alabilirsiniz.
 
Genel oto akü kontrolü yapılmasının ardından şarj oranı ölçülmelidir. Akü şarjı ölçmek için şarj ölçer cihazlar kullanılmaktadır. Açık sisteme sahip olan akülerde yoğunluk ve voltaj ölçümü yapılır. Kapalı sisteme sahip akülerde ise yalnızca voltaj ölçümü yapılır. Akünün voltaj değeri 12,4 olmalıdır. Bu değerin altında olan akülerde sülfatlaşma başladığı için kullanımı önerilmemektedir. Akü şarj değeri profesyonel kişiler tarafından ölçülmeli ve gerekli görülmesi halinde şarj edilmelidir. Olması gereken doluluk oranının altında bulunan aküler ilk olarak araç içerisinde bulunan radyo, ışık gibi aksesuarların çalışmasını engeller. Ardından tüm aracın beklenmeyen anda durmasına neden olabilir. İzmir araç iç aydınlatmaİzmir oto kaporta boya

Akü Bakımı ve Önemi

Araçlar için ana elektrik kaynağı olan aküler, düzenli bakım ve ani hasar onarımı hizmetine ihtiyaç duyabilir. Bu süreçlerin profesyonel planlaması ve nitelikli uygulamaları; alan uzmanı servisler tarafından yapılmalıdır. İzmir akü hizmetlerinde yetkin firma uygulamalarıyla akülerin uzun ömürlü kullanımı desteklenir. Çünkü araç aksamları arasında zaman faktöründen en çok etkilenen parçalardan biri aküdür.
Oksit, kesinti vb. sorunların yaşanmaması için akülerde düzenli bakım ve nitelikli uygulama kriterleri eksiksiz karşılanmalıdır. Alınan bakım ve onarım hizmetlerinin garanti kapsamında ve işle güvenliği dahilinde yapılması; akü kullanım ömrünü uzatır ve çalışma performansını yükseltir. Sonuç olarak yüksek verimli bakım uygulamalarıyla uzun vadede tasarruf ve kullanım avantajı sağlanır.

İzmir Akü Bakım ve Onarımı

İzmir akü bakım ve onarım hizmetlerinde temel prensip akülerde arıza riskini en aza indirgeyen planları uygulamaktır. Çünkü hasar tamir veya rutin bakım işlemleri sonrasında; kullanım koşullarına bağlı olarak akülerde yıpranma meydana gelir. Yıpranma riskleri yeniden arızalanma oranlarını kısa sürede yükseltebilir.
Nitelikli bakım unsurlarının eksiksiz karşılanması bu yıpranma paylarını azaltır ve yüksek performans sağlar. Dolayısıyla akü bakım ve onarım uygulamalarında ekipmandan uygulayıcı uzmanlığına, materyal orijinalliğinden işlem planlamasına kadar tüm detaylar önemli bir yere sahiptir. Bu detayların profesyonel bakım koşullarına göre karşılanması için alan uzmanı servis sağlayıcıların tercih edilmesi araç sahiplerine kullanım avantajı sağlar.

İlgili Konular

Lastik yakıt tüketimini ne kadar etkiler?

Lastik yakıt tüketimini ne kadar etkiler?

Lastik, aracın ilerlemesine sağlayan araç parçasıdır. Araçtaki her parçanın aktif olarak kullanılması yakıt tüketimini etkilemektedir. Yakıt tüketimini hem olumlu hem de olumsuz anlamda etkileyen lastiklerin bu anlamda payı büyüktür. Araca takılan lastiğin araç ile uyumlu olması ve mevsim lastiği olması yakıt tüketimini olumlu anlamda etkilemektedir. Yüzde 20 oranında enerji tasarrufu sağlamak

Rehbere git

Devirdaim Pompası Arızası

Rehbere git
Devirdaim Pompası Arızası
Helezon Yayı Arızası

Helezon Yayı Arızası

Rehbere git

Yaz lastiği kaç dereceye kadar kullanılır?

Lastiklerin ömrü, hem kullanım sıklığına hem de sıcaklığa bağlı olarak değişmektedir. Kış lastikleri çok soğuk havalara dayanabilen bir yapıda üretilmektedir. Ancak yaz lastikleri çok soğuk havalarda etkisini kaybetmektedir. Yaz lastiğinin kullanım derecesi 7 derecesinin üzerindedir. En iyi performansı bu derece ve üzerindeki derecelerde sağlamaktadır. Çok soğuk havalarda yaz lastiği kullanmak lastiğin yol tutuş özelliğini kaybetmesine sebep olmaktadır. Bu gibi durumların yaşanmaması adına her

Rehbere git
Yaz lastiği kaç dereceye kadar kullanılır?