Araç Kazası Sonrası Neler Yapılmalı?

Araç Kazası Sonrası Neler Yapılmalı?

Kaza sonrasında araç sahipleri panik ve sinirli olabilmektedir. Böyle durumlarda araç sahiplerinin sakin bir tavırda olması işlemlerin aksamaması açısından çok önemlidir. Trafik kazası sonrasında hayati kontrollerin yapılması ve can güvenliğinin sağlanması adına yapılması gereken durumlar vardır. Bunlar;

 1. Varsa yaralıların tespiti yapılmalı ve ambulans çağrılmalı
 2. Araçların hasarları kayıt altına alınmalı ve araçlar yolun uygun bir bölümüne çekilmelidir.
 3. Kaza tutanağının doldurulması gerekir.
 4. Araç sahipleri arasında oluşan uyuşmazlıkların giderilmesi ve ortamın sakinliği açısından trafik polisinin çağrılması gerekir.
 5. Araç sahipleri birbirleriyle iletişim halinde olmalıdır.

Tek Taraflı Maddi Hasarlı Kazalarda Trafik Sigortası Ödeme Yapar Mı?

Tek Taraflı Maddi Hasarlı Kazalarda Trafik Sigortası Ödeme Yapar Mı?

Tek taraflı maddi kazalar, kişinin kendinin yapmış olduğu kazaları kapsamaktadır. Araç sahibinin park halindeyken bir yere vurması veya bir yere çarpması tek taraflı kaza içerisine girmektedir. Tek taraflı kazaların ise sigorta hasarları teminat altına alınmamaktadır.
Üçüncü kişilere bedensel veya maddi zararların verilmesi halinde sigorta şirketi zararları ödeme konusunda zorunlu tutulmamaktadır. Böyle bir durumda sigorta şirketi hasarı ödemeyi kabul edip etmeyeceğini araç sahibine bildirmektedir.

Kaza Sonrası Tutanak Nereye Verilir?

Kaza Sonrası Tutanak Nereye Verilir?

Kaza veya çarpma sebebiyle araçlarda ciddi hasarlar oluşmaktadır. Oluşan bu hasarların genel raporları araç sahibinin sigorta şirketine verilmektedir. Araç sahibi kaza sonrasında verilen tutanağı düzgün ve eksiksiz bir şekilde doldurmalıdır. Trafik sigortası kapsamında güvence altına alınan aracın her türlü kaza bilgisi, kayıtlı sigorta şirketine gönderilmelidir. Sigorta şirketine gönderilen tutanak ise hızlı bir şekilde hasar departmanına gönderilmektedir. Tutanağın sonuç bulması her şirketin yoğunluk durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Maddi Hasarlı Trafik Kazalarında Ne Yapılmalı?

Maddi Hasarlı Trafik Kazalarında Ne Yapılmalı?

Trafik kazaları sonrasında araç sahiplerinin uygulaması gereken adımlar vardır. Bu adımlar, sonuçların hızlı çıkması açısından önemlidir. Başından maddi hasarlı bir trafik kazası geçen araç sahiplerinin yapması gerekenler aşağıda verildiği şekildedir;

 1. Kaza sonucunda hasar alan yerlerin belgelenmesi
 2. Tutanağın düzgün bir şekilde doldurulması
 3. Çekilen fotoğraflarda araç plakasının çekilmesi
 4. Sigorta şirketiyle iletişim halinde olmak
 5. Evrakların teslim edilmesi
 6. Dosyanın düzgün bir şekilde takip edilmesi