Elektronik Arıza Tespiti

Elektronik Arıza Tespiti

Teknolojinin gelişmesi araç bakım hizmetleri sırasında kullanılan yardımcıların da gelişmesine sebep olmuştur.

Eskilerde manuel olarak yapılan her işlem şimdilerde  bilgisayar destekli cihazlar ile sürdürülmektedir.  Özellikle yeni nesil otomobillerin işletim sistemi,  bu tarz cihazlarla sorunsuz bir şekilde çalışacak donanımdan oluşturulmaktadır. 
Elektronik arıza tespiti sayesinde araçta oluşmuş hasar tespit edilmektedir. Bu  cihazların  kullanılması aracın her aksanının ayrıntılı olarak açılmamasına olanak tanımaktadır. Çünkü araçta oluşan arıza,  sistem üzerinde net bir şekilde görülmektedir. Bu sayede sadece hasarın tespit edildiği kısım üzerinde bakım işlemi sürdürülmektedir. Bu durum aracın aksanlarının sürekli olarak açılıp kapanmaması ve düzgün bir şekilde çalışması adına yetkililere son derece yardımcı olmaktadır. Bu cihazları kullanırken dikkat edilmesi gereken bir durum vardır.  Elektronik arıza  tespitinin düzgün bir şekilde yapılması için cihazın güncel olmasına dikkat edilmelidir. 

Araç Arıza Tespiti Cihazı Nedir?

Araç arıza tespit cihazı,  araçta oluşan arızayı tespit eden  elektronik kontrol  cihazıdır.  Bu cihaz OBD cihazı olarak da bilinmektedir.   Elektronik arıza tespiti cihazı,  elektronik kontrol ünitesine  bağlanmaktadır.   Kontrol ünitesine bağlanan cihaz,  araç sahibine  oluşmuş arıza ve hasar ile ilgili ayrıntılı olarak bilgi vermektedir. Cihaz sadece arıza tespit bilgisi vermemekle birlikte bazı sistemlerin genel durumu hakkında da bilgi vermektedir. Bu anlamda cihaz, yenilikçi ve hızlı yapısıyla pek çok serviste aktif olarak kullanılmaktadır.

Cihazın kullanımı bilgisayara bağlı olduğu için sürekli olarak güncellenmeye ve kontrol edilmeyi beraberinde getirmektedir. Arıza cihazının sürekli olarak kontrol edilmesi hasarın veya arızanın doğru sonuç vermesi açısından gereklidir. 

Arıza Tespit Cihazı İle Neler Yapılır?

Aracın her bağlantısı birbiriyle uyumlu olarak çalışmaktadır. Aracın her parçasını üzerinden işlemci sensörler bulunmaktadır.   Bu sensörler aracın arızasının tespit edilmesinde önemli rol oynamaktadır.

Araç OBD yardımıyla Diagnostic cihaz bağlanır.  Bağlanan cihazın,  marka model ve yılı sistemden seçilir.  Bu şekilde aracın beynine giriş yapılmış olur.  Aracın beyni sistem üzerinden ayrıntılı olarak izlenir.    Araçta oluşmuş arızalar hızlı bir şekilde  sisteme düşer.  Sisteme düşen arızalar yetkililer tarafından hızlı bir şekilde bakıma alınır.  Bu işlem sayesinde aracın serviste bekleme süresi kısalarak  bakım işlemleri devamlılık kazanır.

İlgili Konular

Klima Kompresörü Arızası

Klima Kompresörü Arızası

Klima kompresörü arızası durumunda araç içinde ortam ısısı istenen seviyeye gelmez.

Rehbere git

Silindir Kapağı Çatlağı

Rehbere git
Silindir Kapağı Çatlağı
Devirdaim Pompası Arızası

Devirdaim Pompası Arızası

Rehbere git

Helezon Yayı Arızası

Rehbere git
Helezon Yayı Arızası