Yaz lastiği kaç dereceye kadar kullanılır?

Yaz lastiği kaç dereceye kadar kullanılır?

Lastiklerin ömrü, hem kullanım sıklığına hem de sıcaklığa bağlı olarak değişmektedir. Kış lastikleri çok soğuk havalara dayanabilen bir yapıda üretilmektedir. Ancak yaz lastikleri çok soğuk havalarda etkisini kaybetmektedir. Yaz lastiğinin kullanım derecesi 7 derecesinin üzerindedir. En iyi performansı bu derece ve üzerindeki derecelerde sağlamaktadır. Çok soğuk havalarda yaz lastiği kullanmak lastiğin yol tutuş özelliğini kaybetmesine sebep olmaktadır. Bu gibi durumların yaşanmaması adına her mevsim geçişinde lastik değişiminin yapılması gerekmektedir.

Yaz Lastiği 4 Mevsim Kullanılır Mı?

Yaz Lastiği 4 Mevsim Kullanılır Mı?

Bir oto lastiği her mevsim kullanmak, lastiğin ömrünü kısaltmaktadır. Çünkü her mevsim aktif olarak aynı lastiği kullanmak lastiğin kısa bir süre içinde işlevini kaybetmesine yol açmaktadır. Bu durumun yaşanmaması adına lastiğin sürekli olarak değiştirilmesi gerekmektedir.  Araç sahipleri, her mevsim geçişinde lastiklerini değiştirmelidir. Çünkü yaz lastiği, kış mevsimi için uygun değildir. Kış mevsiminde zorlu hava şartlarını kaldırabilecek bir kış lastiğinin kullanılması yolcunun can güvenliği açısından gereklidir. Bu anlamda bir lastiği her mevsim kullanmak isteyen araç sahipleri mutlaka düzenli aralıkla teker ve lastik kontrolü yaptırmalıdır.

Kış Lastiklerinin Yapısı Kaç Dereceye Kadar Yumuşaklığını Korur?

Kış Lastiklerinin Yapısı Kaç Dereceye Kadar Yumuşaklığını Korur?

Lastiklerin yapısı sıcaklıkla doğru orantılı olarak çalışmaktadır. Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğünde lastiğin yapısında bozulmalar meydana gelmektedir. Bu bozulmalar lastiğin tutuş özelliklerinin bir bölümünü kaybetmesine sebep olmaktadır. Bunun yanında kış lastikleri, soğuk havalara karşı dirençli yapıda üretildikleri için hava sıcaklığı 0 derecenin altına düştüğünde bile dayanıklılığını ve yumuşaklığını kaybetmeden işlevine devam etmektedir.

Yazın Kış Lastiği Kullanılırsa Ne Olur?

Yazın Kış Lastiği Kullanılırsa Ne Olur?

Aracın tüm yükünü lastikler çekmektedir. Lastiklerdeki kullanım sıklığı,  bir süre sonra aşınma ve yıpranma gibi durumları beraberinde getirmektedir. Bu yıpranmayı en aza indirmek amacıyla her mevsime özel lastikler üretilmektedir. Yaz ayları için yaz lastiği, kış ayları için de kış lastikleri kullanılmaktadır. Yazın kış lastiği ile kışın da yaz lastiği ile yolculuk yapmak doğru değildir. Çünkü lastikler, bulundukları mevsimin yapısına uygun olarak üretilmiştir. Yaz aylarında kış lastiği kullanmak fren mesafesinin uzamasına neden olmaktadır. Her hangi bir kazanın yaşanmaması adına yaz mevsiminde kış lastiğinin çıkartılması gerekmektedir. İzmir oto servis uzman kadrosu ile lastik değişiminde yanınızdayız.