Oto kaporta boya
Araç Kaporta

Oto kaporta boya

Aracın tüm aksamlarını örten sac bölüme oto kaporta denilmektedir.

Otomobiller için kaportanın orijinalliği ve hangi işlemler uygulandığı çok önemlidir. Kaporta yalnızca aracın dış görünümü için önem arz etmemektedir. Araç aksamlarının dış etkenlerden sağlıklı bir şekilde korunması için kaportanın hasar görmemesine dikkat edilmelidir. Hasar gören kaportalara en kısa sürede gereken tamir işlemleri yapılmalıdır.
 
Çeşitli nedenlerle yaşanan kazalar sonucu araç kaportasında çizik ya da göçükler meydana gelebilir. Çiziklerin derinleşmemesi için periyodik olarak pasta cila işlemi yapılmalıdır. Göçük yaşanması halinde ise boyasız göçük düzeltme yöntemleri olan vakumlu ya da manyetik olan yöntemlerden biri tercih edilebilir. Göçük durumuna göre hangi yöntemin seçileceğine doğru karar verilmelidir. Yanlış seviyede uygulanan yöntemler aracın yanlış bölümlerinde göçük meydana getirebilir. Bu tarz durumlarda kalmamak için bu işlemler mutlaka profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. 

Oto Kaporta Tamiri Nasıl Yapılır?

  • Pasta cila işlemi
 
Kaportada oluşan çizikler pasta cila işlemi yardımıyla yok edilebilir. Pasta ve cila işlemleri ayrı işlemlerdir. Pasta işleminde araç yüzeyi zımparalanarak çizikler yok edilirken cila işleminde ise çizikler macun yardımıyla doldurularak yok edilir. Pasta işleminin çok sık yapılması doğru değildir. Çok sık yapılan pasta işlemi araç kaportasının sac bölümüne zarar verebilir. Cila işlemi ise çizik oluşumuna bağlı olarak daha sık yapılabilir. Aracın parlak bir görünüme kavuşmasını sağlayan işlem kısmen de olsa araç boyasının korunmasına yardımcı olmaktadır. İzmir araç iç aydınlatma
 
  • Göçük Düzeltme İşlemi
 
Araç kaportasında oluşan göçükler manyetik ya da vakumlama yöntemi kullanılarak düzeltilebilir. Her iki işlemde de ekstra boyama işlemi yapılması gerekmez. Manyetik göçük düzeltme işleminde göçük olan bölgeye frekans verilerek bu dalgalar ile göçüğün düzeltilmesi sağlanır. Vakumlu yöntemde ise göçüğün arka kısmına ulaşılabilir olması gerekir. Göçük olan kısmın arkasından vakumla işlemi yapılarak göçük düzeltilir. Her iki işlemde de şiddetin göçüğün boyutuna göre ayarlanması gerekir. İzmir Bornova Oto Kaporta Boya işlemleriniz için her marka ve model araca hizmet vererek Bosch Car Service kalitesini sizlere sunmaktayız.
 
  • Boyama İşlemi
 
Araç kaportasında yaşanan yoğun çizilmeler boyama işlemi yapılmasını gerekli kılar. Boyama işlemi lokal olarak ya da bütün kaportanın boyanması şeklinde olabilir. Lokal boyama işleminde orijinal boyaya uygun olmaması gibi sorunlar yaşanabilir. Her iki boyama işlemi de aracın orijinalliğinin bozulmasını sağlayan işlemlerdir.
İzmir oto tamir servisi
 

İlgili Konular

Silindir Kapağı Çatlağı

Silindir Kapağı Çatlağı

Rehbere git

Lastik yakıt tüketimini ne kadar etkiler?

Lastik, aracın ilerlemesine sağlayan araç parçasıdır. Araçtaki her parçanın aktif olarak kullanılması yakıt tüketimini etkilemektedir. Yakıt tüketimini hem olumlu hem de olumsuz anlamda etkileyen lastiklerin bu anlamda payı büyüktür. Araca takılan lastiğin araç ile uyumlu olması ve mevsim lastiği olması yakıt tüketimini olumlu anlamda etkilemektedir. Yüzde 20 oranında enerji tasarrufu sağlamak

Rehbere git
Lastik yakıt tüketimini ne kadar etkiler?
Marş Dinamosu Arızası

Marş Dinamosu Arızası

Marş dinamosu, yani daha yaygın bilinen adıyla marş motoru, aracınızın çalıştırılması için hayati bir bileşendir. Bu bileşen, aracın motorunu ilk harekete geçiren kıvılcımı sağlar ve günlük kullanımda sürekli olarak görev yapar. Ancak, marş motoru da diğer otomobil parçaları gibi zamanla aşınabilir veya arızalanabilir. Marş motorunun ne olduğunu, nasıl çalıştığını, arızalı olduğunda aracınıza ne gibi etkileri olabileceğini ve arızasının nasıl anlaşılacağını detaylıca inceleyeceğiz. Böylece, aracınızın bu kritik parçasının sağlığını korumak için gerekli bilgilere sahip olaca...

Rehbere git

Araç Kazası Sonrası Neler Yapılmalı?

Kaza sonrasında araç sahipleri panik ve sinirli olabilmektedir. Böyle durumlarda araç sahiplerinin sakin bir tavırda olması işlemlerin aksamaması açısından çok önemlidir. Trafik kazası sonrasında hayati kontrollerin yapılması ve can güvenliğinin sağlanması adına yapılması gereken durumlar vardır.

Rehbere git
Araç Kazası Sonrası Neler Yapılmalı?