Bilgisayarlı araç arıza tespit

Bilgisayarlı araç arıza tespit

Teknoloji sürekli gelişme kaydetmektedir. Bu gelişme araç bakım hizmetlerinde de kendini göstermektedir.

Araç bakım hizmetleri sırasında kullanılan son teknoloji cihazlardan biri de bilgisayarlı araç arıza tespit  cihazıdır.  Bu cihazın kullanılması ile birlikte  araçta oluşmuş veya oluşabilecek en küçük arızanın bile doğru sonuçlar ile tespiti yapılmaktadır. 

Servise gelen her araca öncelikli olarak  bilgisayar destekli cihazlar ile  hasar tespit işlemi uygulanmaktadır.  Bu cihazlar sayesinde bakım işlemleri hız kazanmaktadır.  Ancak bu cihazları kullanırken dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bunlar;

1.  Bilgisayarlı arıza tespit cihazının  güncel bir cihaz olması gerekir.

2. Bilgisayarlı cihazın içerisindeki yazılımın orijinal sürüm olması gerekir. 

Bilgisayarlı  bir hafızaya  sahip olan bu cihazların  sürekli olarak kontrolünün yapılması gerekir.  Sürekli kontrol edilmeyen cihazlarda  bir süre sonra  araçta oluşan sorunların  tespiti sırasında yanlışlıklar yapılmaya başlanmaktadır. Sonuçların doğruluğu adına kullanılan cihazın sürekli güncellenmesi gerekir. 

Arıza Teşhis Kontrolü Ne Sağlar?

Arıza teşhis kontrolü,  aracın herhangi bir aksanında meydana gelen arızayı tespit etmektedir.  Bu kontroller ile  sorunun aküden mi kaynaklı yoksa  elektrikten mi kaynaklı olduğu tespit edilmektedir.  Arıza teşhis kontrolü sadece arızayı tespit etmekle kalmamakla birlikte bakım işlemlerinde zamanın verimli bir şekilde kullanılmasına yardımcı olmaktadır. 

Oto Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Serviste bulunan  bilgisayarlı arıza tespit cihazları ile araçlar bakıma alınmaktadır.  Bakıma alınan araçlarda ayrıntılı olarak kontrol işlemleri başlatılmaktadır.  Yapılan bu kontroller ile aracın aksanında veya kablolarında oluşan sorunlar, bilgisayar sistemine düşmektedir.
Servis yetkilileri,  araçta oluşan sorunları raporlayıp araç sahiplerine bildirmektedir. Araçta oluşmuş sorunların yanında araca yapılacak her uygulama bu aşamada araç sahibi ile paylaşılmaktadır. Araç sahipleri,  arızanın tespiti ve onarım aşamalarının hepsinde konuya dâhil edilmektedir. 
Araçlara ayrıntılı olarak arıza tespiti yapılmadıkça aracın servisten çıkış süresi belirtilmez.  Çünkü her sorunun bir onarım zamanı vardır.  Bu zamanı servis yetkilileri belirlemektedir.  Bu anlamda servise gelen her aracın aynı zaman diliminde servisten çıkabileceği algısına kapılmak doğru değildir.  Servis ile alakalı ayrıntılı tüm bilgiler yetkililer tarafından araç sahiplerine verilmektedir. 

İlgili Konular

Devirdaim Pompası Arızası

Devirdaim Pompası Arızası

Rehbere git

Yaz lastiği kaç dereceye kadar kullanılır?

Lastiklerin ömrü, hem kullanım sıklığına hem de sıcaklığa bağlı olarak değişmektedir. Kış lastikleri çok soğuk havalara dayanabilen bir yapıda üretilmektedir. Ancak yaz lastikleri çok soğuk havalarda etkisini kaybetmektedir. Yaz lastiğinin kullanım derecesi 7 derecesinin üzerindedir. En iyi performansı bu derece ve üzerindeki derecelerde sağlamaktadır. Çok soğuk havalarda yaz lastiği kullanmak lastiğin yol tutuş özelliğini kaybetmesine sebep olmaktadır. Bu gibi durumların yaşanmaması adına her

Rehbere git
Yaz lastiği kaç dereceye kadar kullanılır?
Helezon Yayı Arızası

Helezon Yayı Arızası

Rehbere git

Marş Dinamosu Arızası

Marş dinamosu, yani daha yaygın bilinen adıyla marş motoru, aracınızın çalıştırılması için hayati bir bileşendir. Bu bileşen, aracın motorunu ilk harekete geçiren kıvılcımı sağlar ve günlük kullanımda sürekli olarak görev yapar. Ancak, marş motoru da diğer otomobil parçaları gibi zamanla aşınabilir veya arızalanabilir. Marş motorunun ne olduğunu, nasıl çalıştığını, arızalı olduğunda aracınıza ne gibi etkileri olabileceğini ve arızasının nasıl anlaşılacağını detaylıca inceleyeceğiz. Böylece, aracınızın bu kritik parçasının sağlığını korumak için gerekli bilgilere sahip olaca...

Rehbere git
Marş Dinamosu Arızası