Yağ & Filtre Değişimi

Yağ & Filtre Değişimi

Yağ, araçtaki aksanların düzgün bir şekilde çalışması için gerekli bölümlerden biridir. Araçtaki yağın azalması veya bitmesi aracın genel performansını olumsuz anlamda etkilemektedir.

Bu anlamda araçtaki yağın sürekli olarak kontrol edilmesi gerekir. 

Araçtaki filtreler,  sistemdeki havayı ve sıvıyı içinden geçiren bölümlerdir.  Fitre bölümleri düzenli bakılmadığı takdirde  dolma ve tıkanma gibi sorunlarla  karşılaşmaktadır.  Genel anlamda  filtrenin tıkanması  araçtan ses çıkmasına ve aracın performansında ciddi oranda düşme yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu anlamda düzenli olarak periyodik bakım hizmetleri alınmalı ve yağ filtre kontrolü yapılmalıdır. 

Yağ Filtresi Değişimi Sırasında Filtre Değişir Mi?

 Pek çok aracın  karşılaştığı araç sorunlarından biri  yağ filtresi değişimidir.  Yağ değişimi sırasında aracın fitreleri de değişmektedir.  Yağ ve filtre birbiriyle uyum içerisinde çalışan iki ayrı bölümdür.   Araçtaki yağ  filtrelerden geçtiği için  bir süre sonra  fitrenin dolmasına sebep olmaktadır.  Bu sebeple bu 2 bölümünde aynı anda değiştirilmesi ve yenilenmesi gerekir. 

Filtre tıkanma sorunu,  aracın çalışma şekline ve sıklığına bağlı olarak  araçtan araca değişiklik göstermektedir.  Yağ filtresi şu gün değiştirilir gibi bir durum söz konusu değildir.  Aracı yoğun bir şekilde kullanmayan kişilerde  mutlaka yıl içinde bir defa da olsa aracın yağ ve filtre dengesini kontrol ettirmelidir. 

Yağ Filtresinin Tıkanması

Yağ filtresinin bozulması veya tıkanması araç için büyük bir sorundur.  Çünkü aracın yağ devir daimin de aksamalar meydana gelmektedir.  Bu aksamalardan fazlaca etkilenen bölüm motordur.  Bu anlamda motorun çalışma performansının düşmesi veya bozulması aracın hasar almasına yol açmaktadır. 

Araç aksamlarının düzgün bir şekilde çalışması için yağ bölümünün de aktif olarak çalışması gerekir.  Yağ devir daimi yapmayan bir araçta birçok bölüm bozulmaya başlamaktadır. Özellikle motor ve motora bağlı olarak çalışan bölümlerin performans kaybı yaşamaması adına yağ filtresi düzenli olarak kontrol ettirilmelidir. Yağ filtresinde oluşan tıkanma veya aşınma gibi durumlarda filtre yenisiyle değiştirilmelidir. 

Araçtaki yağ bölümü sıcak çalışan bölümlerden biridir. Bu anlamda araç sahibinin yaptığı yanlış bir müdahale, istenmeyen durumlara sebebiyet verebilecektir. kazaların yaşanmaması adına aracı servis görmelidir. 

İlgili Konular

Devirdaim Pompası Arızası

Devirdaim Pompası Arızası

Rehbere git

Araç Kazası Sonrası Neler Yapılmalı?

Kaza sonrasında araç sahipleri panik ve sinirli olabilmektedir. Böyle durumlarda araç sahiplerinin sakin bir tavırda olması işlemlerin aksamaması açısından çok önemlidir. Trafik kazası sonrasında hayati kontrollerin yapılması ve can güvenliğinin sağlanması adına yapılması gereken durumlar vardır.

Rehbere git
Araç Kazası Sonrası Neler Yapılmalı?
Lastik yakıt tüketimini ne kadar etkiler?

Lastik yakıt tüketimini ne kadar etkiler?

Lastik, aracın ilerlemesine sağlayan araç parçasıdır. Araçtaki her parçanın aktif olarak kullanılması yakıt tüketimini etkilemektedir. Yakıt tüketimini hem olumlu hem de olumsuz anlamda etkileyen lastiklerin bu anlamda payı büyüktür. Araca takılan lastiğin araç ile uyumlu olması ve mevsim lastiği olması yakıt tüketimini olumlu anlamda etkilemektedir. Yüzde 20 oranında enerji tasarrufu sağlamak

Rehbere git

Yaz lastiği kaç dereceye kadar kullanılır?

Lastiklerin ömrü, hem kullanım sıklığına hem de sıcaklığa bağlı olarak değişmektedir. Kış lastikleri çok soğuk havalara dayanabilen bir yapıda üretilmektedir. Ancak yaz lastikleri çok soğuk havalarda etkisini kaybetmektedir. Yaz lastiğinin kullanım derecesi 7 derecesinin üzerindedir. En iyi performansı bu derece ve üzerindeki derecelerde sağlamaktadır. Çok soğuk havalarda yaz lastiği kullanmak lastiğin yol tutuş özelliğini kaybetmesine sebep olmaktadır. Bu gibi durumların yaşanmaması adına her

Rehbere git
Yaz lastiği kaç dereceye kadar kullanılır?