Egzoz emisyon ölçümü

Egzoz emisyon ölçümü

Özellikle gelişen teknolojinin ve ortaya çıkardığı imkanların avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır.

Çevreye verilen zararın ve yayılan zararlı gazların söz konusu dezavantajların başında geldiğini söylemek mümkündür. Araçlarda yer alan egzoz da bu duruma verilebilecek en somut örnektir. Ancak elbette ki egzoz, başa çıkılması mümkün olmayan bir unsur değildir. Özrenotek Bosch oto servis bünyesinde gerçekleştirilen egzoz emisyon muayeneleri ile bu durumun önlendiğini ve araçlara çevre dostu bir yapı kazandırıldığını söylemek mümkündür. 

Egzoz Emisyon Muayene Gecikme Ücreti

Zararlı gazların çevreye verdikleri zararların önüne geçmek ve daha sürdürülebilir bir çevre yapısı elde etmek amacıyla gerçekleştirilen oto egzoz emisyon muayene ücreti, yukarıda belirlenmiştir. Görüldüğü üzere söz konusu hizmet karşılığında yasal olarak belirlenmiş olan tutar, makul seviyededir. Ancak bu tutarın ödenmemesi ve muayene süresinin geçmesinin ardından ödenecek ceza, çok daha fazladır. Araç egzoz emisyon muayene gecikme ücreti, yine 2022 yılı Ocak ayı için 2.815 TL’dir.

Egzoz Muayenesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Araçlarının egzoz ölçümünü yaptırmak isteyen kişilerin, bu muayeneyi yaptıklarına yönelik bir kanıt sunabilmeleri için muayene esnasında sunmaları gereken birtakım belgeler mevcuttur. Bu belgeler, aşağıda verildiği gibidir.

  • Otomobil egzoz gazı emisyon ölçümü yapılacak aracın tescil belgesi,
  • Araç sahibinin TC kimlik numarasını ibraz eden nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport,
İşte Özrenotek otomobil servisi ile emisyon ölçümü yapmak bu kadar kolaydır.  İzmir Egzoz emisyon ölçüm işlemleriniz için Bornova'da hizmet veren servisimize randevu alarak gelebilir veya vale hizmetimizle araçlarınızı teslim edebilirsiniz.

Egzoz Muayenesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Egzoz muayenesi süresi, aracın yapısına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu çerçevede verilmesi mümkün olan bilgilerin ise aşağıda verildiği şekilde listelenmesi mümkündür.

  • Hususi araçlar ve resmi otomobiller için ilk 3 yılın sonunda, sonrasında ise her iki yılda bir,
  • Diğer sınıfta yer alan motorlu taşıtlar için ilk bir yaşın sonunda, sonrası süreçte ise her yıl,
  • Traktörler, motosikletler ve 1979 öncesi üretimi gerçekleştirilmiş araçlar bu ölçümden muaftır.  
İzmir Araç Dış aydınlatma , İzmir oto kaporta boya

İlgili Konular

Silindir Kapağı Çatlağı

Silindir Kapağı Çatlağı

Rehbere git

Lastik yakıt tüketimini ne kadar etkiler?

Lastik, aracın ilerlemesine sağlayan araç parçasıdır. Araçtaki her parçanın aktif olarak kullanılması yakıt tüketimini etkilemektedir. Yakıt tüketimini hem olumlu hem de olumsuz anlamda etkileyen lastiklerin bu anlamda payı büyüktür. Araca takılan lastiğin araç ile uyumlu olması ve mevsim lastiği olması yakıt tüketimini olumlu anlamda etkilemektedir. Yüzde 20 oranında enerji tasarrufu sağlamak

Rehbere git
Lastik yakıt tüketimini ne kadar etkiler?
Klima Kompresörü Arızası

Klima Kompresörü Arızası

Klima kompresörü arızası durumunda araç içinde ortam ısısı istenen seviyeye gelmez.

Rehbere git

Helezon Yayı Arızası

Rehbere git
Helezon Yayı Arızası