Egzoz emisyon ölçümü

Egzoz emisyon ölçümü

Özellikle gelişen teknolojinin ve ortaya çıkardığı imkanların avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır.

Çevreye verilen zararın ve yayılan zararlı gazların söz konusu dezavantajların başında geldiğini söylemek mümkündür. Araçlarda yer alan egzoz da bu duruma verilebilecek en somut örnektir. Ancak elbette ki egzoz, başa çıkılması mümkün olmayan bir unsur değildir. Özrenotek Bosch oto servis bünyesinde gerçekleştirilen egzoz emisyon muayeneleri ile bu durumun önlendiğini ve araçlara çevre dostu bir yapı kazandırıldığını söylemek mümkündür. 

Egzoz Emisyon Muayene Gecikme Ücreti

Zararlı gazların çevreye verdikleri zararların önüne geçmek ve daha sürdürülebilir bir çevre yapısı elde etmek amacıyla gerçekleştirilen oto egzoz emisyon muayene ücreti, yukarıda belirlenmiştir. Görüldüğü üzere söz konusu hizmet karşılığında yasal olarak belirlenmiş olan tutar, makul seviyededir. Ancak bu tutarın ödenmemesi ve muayene süresinin geçmesinin ardından ödenecek ceza, çok daha fazladır. Araç egzoz emisyon muayene gecikme ücreti, yine 2022 yılı Ocak ayı için 2.815 TL’dir.

Egzoz Muayenesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Araçlarının egzoz ölçümünü yaptırmak isteyen kişilerin, bu muayeneyi yaptıklarına yönelik bir kanıt sunabilmeleri için muayene esnasında sunmaları gereken birtakım belgeler mevcuttur. Bu belgeler, aşağıda verildiği gibidir.

  • Otomobil egzoz gazı emisyon ölçümü yapılacak aracın tescil belgesi,
  • Araç sahibinin TC kimlik numarasını ibraz eden nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport,
İşte Özrenotek otomobil servisi ile emisyon ölçümü yapmak bu kadar kolaydır.  İzmir Egzoz emisyon ölçüm işlemleriniz için Bornova'da hizmet veren servisimize randevu alarak gelebilir veya vale hizmetimizle araçlarınızı teslim edebilirsiniz.

Egzoz Muayenesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Egzoz muayenesi süresi, aracın yapısına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu çerçevede verilmesi mümkün olan bilgilerin ise aşağıda verildiği şekilde listelenmesi mümkündür.

  • Hususi araçlar ve resmi otomobiller için ilk 3 yılın sonunda, sonrasında ise her iki yılda bir,
  • Diğer sınıfta yer alan motorlu taşıtlar için ilk bir yaşın sonunda, sonrası süreçte ise her yıl,
  • Traktörler, motosikletler ve 1979 öncesi üretimi gerçekleştirilmiş araçlar bu ölçümden muaftır.  
İzmir Araç Dış aydınlatma , İzmir oto kaporta boya

İlgili Konular

Arabalar kaç binde bakıma girer?

Arabalar kaç binde bakıma girer?

Araçların, yıl içerisinde alması gereken bakımlar vardır. Bu bakımlar sayesinde araçların performansı artırılmakta ve daha uzun süre kullanım ömrü oluşturulmaktadır. Bakım sürelerinin oluşmasındaki etken araçların yakıt türüdür. Benzin ve dizel araçların bakım periyotları birbirinden farklıdır. Bakım periyotları için ayrılan süreyi dolduramayan araç sahipleri yıl içerisinde bir defa da olsa periyodik bakım veya bahar bakım hizmetinden yararlanmalıdır.

Rehbere git

Araç Kazası Sonrası Neler Yapılmalı?

Kaza sonrasında araç sahipleri panik ve sinirli olabilmektedir. Böyle durumlarda araç sahiplerinin sakin bir tavırda olması işlemlerin aksamaması açısından çok önemlidir. Trafik kazası sonrasında hayati kontrollerin yapılması ve can güvenliğinin sağlanması adına yapılması gereken durumlar vardır.

Rehbere git
Araç Kazası Sonrası Neler Yapılmalı?
Lastik yakıt tüketimini ne kadar etkiler?

Lastik yakıt tüketimini ne kadar etkiler?

Lastik, aracın ilerlemesine sağlayan araç parçasıdır. Araçtaki her parçanın aktif olarak kullanılması yakıt tüketimini etkilemektedir. Yakıt tüketimini hem olumlu hem de olumsuz anlamda etkileyen lastiklerin bu anlamda payı büyüktür. Araca takılan lastiğin araç ile uyumlu olması ve mevsim lastiği olması yakıt tüketimini olumlu anlamda etkilemektedir. Yüzde 20 oranında enerji tasarrufu sağlamak

Rehbere git

Yaz lastiği kaç dereceye kadar kullanılır?

Lastiklerin ömrü, hem kullanım sıklığına hem de sıcaklığa bağlı olarak değişmektedir. Kış lastikleri çok soğuk havalara dayanabilen bir yapıda üretilmektedir. Ancak yaz lastikleri çok soğuk havalarda etkisini kaybetmektedir. Yaz lastiğinin kullanım derecesi 7 derecesinin üzerindedir. En iyi performansı bu derece ve üzerindeki derecelerde sağlamaktadır. Çok soğuk havalarda yaz lastiği kullanmak lastiğin yol tutuş özelliğini kaybetmesine sebep olmaktadır. Bu gibi durumların yaşanmaması adına her

Rehbere git
Yaz lastiği kaç dereceye kadar kullanılır?