Aracınızdan Neden Sesler Gelir?

Aracınızdan Neden Sesler Gelir?

Araç bakımı ve periyodik kontroller sayesinde araçlar her zaman trafiğe çıkmak için hazır hale gelir. Yol ve araç kaynaklı kazaları önlemek için ihmal etmeden yapılan girişimiler insanlara fayda sağlar. Araçtan gelen sesleri dinlemek suretiyle çözüm elde edebilirsiniz. Araçtan gelen her bir sesi mesaj olarak görmeli ve bu konuda çok dikkatli olmalısınız. Aracınızdan;
 
  • Sürtünme sesinin çıkması
  • Vuruntu sesinin çıkması
  • Uğultu sesinin çıkması
  • Islık sesinin çıkması
Sizin için dikkat edilmesi gereken bir konu olabilir. Aracınıza düzenli bakım yaptıracak olursanız servis uzmanları zaten aracınızdaki sesleri dinleyip size yardımcı olacaktır.
 
Sürtünme sesi araçtan gelen seslerden biridir. Bu sesin farklı sebeplerle ortaya çıkma ihtimali vardır. Frenler eskimiş ve diskler yıpranmışsa bu sesi duyabilirsiniz. Aracınızın motorundan bu seslerin gelme şansı vardır. Sürtünme şeklinde sesi duyduğunuz anda aracınız için işler yolunda gitmiyor demektir. Özelliğini kaybetmiş bir rulman veya dişli gibi unsurlar bu tür seslerin çıkma sebebi olabilir.
 
Islık sesi otomobil kullanan insanların en çok karşılaştığı seslerdendir. Araçtan çıkan seslerin arıza için işaret oluşturduğu bilinir. Islık sesi ise genelde bilye olarak nitelediğimiz araç rulmanlarında oluşan seslerle kendini gösterir. Klima pompası yine benzer problemi ortaya çıkarır. triger gergi bilyesi ise en çok sorun yaratan mekanik sistemler arasında bulunur. Şanzıman bilyesi, teker veya aks bilyesi ile gerekli değişim, buradaki sorunların çözülmesine neden olabilir.
 

Aracınızdan Neden Sesler Gelir?

Uğultu Ve Vuruntu Sesinde Neler Yapılır?

Uğultu Ve Vuruntu Sesinde Neler Yapılır?

Vuruntu sesi aracınızın neresinden gelirse gelsin, önemli bir soruna işarettir ve hemen müdahale edilmesi gerekir. Araçlar motor da dâhil olmak üzere pek çok mekanik aksamın birleşmesinden oluşur. Bazı gevşeme durumları vuruntu sesinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Motor başta olmak üzere özellikle araç vitesteyken, pek çok yerden benzer sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunları gidermek için sesi dinleyip kaynağını bulmak size fikir verecektir.
 
Uğultu sesi ortaya çıktığında ilk olarak porya bilyesine bakın. Aks bölgesi ve diğer mekanik aksamların rulman sistemlerinde arızalar ortaya çıkabilir. Deforme olmuş parçaların zaman içerisinde dağılması yıpranması ve sesleri çıkarması gayet doğaldır. Parça değişimi bu süreçte en etkili yöntemdir. Çoğu zaman uğultu ve buna benzer sesleri çıkaran parçaları belirlemek, sorunun giderilmesinde oldukça isabetli ve doğru bir adım olarak görülür. Uzman servisin teknik desteği ise sorunların çözümüne büyük destek verir.
 
Araçların çalışma mantığına göre farklı sesler çıktığında, bir arıza belirtisi ve önemli bir sorunu ortaya koymuş olabilir. Bu sesleri dinlemek suretiyle işlerin yolunda gitmediğini hemen anlayabilirsiniz. Uzmanların yol gösterici çalışmaları için servise müracaat etmek önemli olabilir. Özellikle usta personelin arıza tespit ve gidermedeki başarılı çalışmaları size yol gösterecektir.
 

Uğultu Ve Vuruntu Sesinde Neler Yapılır?